Decimal Fractions

decimal fractions

Step by Step solutions of RS Aggarwal ICSE Class-6 Maths chapter 5- Decimal Fractions by Goyal Brothers Prakashan is provided.

Table of Contents

Exercise: 5-F

Mental Maths

Q1: Fill in the blanks:

i. 6 hundredths in decimal form is _______.

Step: \[ 6\text{ hundredths} = \frac{6}{100} = 0.06 \] Answer: 0.06

ii. \(\frac{6}{25}\) in decimal form is _______.

Step: \[ \frac{6}{25} = \frac{24}{100} = 0.24 \] Answer: 0.24

iii. 2 m 15 cm + 6 m 5 cm = _______ metres.

Step: Convert cm to metres: \[ 15\text{ cm} = 0.15\text{ m},\quad 5\text{ cm} = 0.05\text{ m} \] Add: \[ (2 + 0.15) + (6 + 0.05) = 2.15 + 6.05 = 8.20\text{ m} \] Answer: 8.20 metres

iv. 15P + 5P = ₹ ________.

Step: \[ 15P + 5P = 20P = \frac{20}{100} = ₹0.20 \] Answer: ₹0.20

v. 15 km + 75 m = _______.

Step: Convert 75 m to km: \[ 75\text{ m} = \frac{75}{1000} = 0.075\text{ km} \] Add: \[ 15 + 0.075 = 15.075\text{ km} \] Answer: 15.075 km

vi. (2 cm – 5 mm) = _______ cm.

Step: Convert 5 mm to cm: \[ 5\text{ mm} = \frac{5}{10} = 0.5\text{ cm} \] Subtract: \[ 2 – 0.5 = 1.5\text{ cm} \] Answer: 1.5 cm


Q2: Write (T) for true and (F) for false for each of the statements given below:

i. 3 m 5 cm = 3.5 m

Step: 5 cm = 0.05 m \[ 3 + 0.05 = 3.05 \ne 3.5 \] Answer: False (F)

ii. 16 km 30 m = 16.30 km

Step: 30 m = 0.030 km \[ 16 + 0.030 = 16.030 \ne 16.30 \] Answer: False (F)

iii. ₹8 + 6P = ₹(8.60)

Step: 6 paise = ₹0.06 \[ ₹8 + ₹0.06 = ₹8.06 \ne ₹8.60 \] Answer: False (F)

iv. 0.03 = 3 hundredths

Step: \[ \frac{3}{100} = 0.03 \] Answer: True (T)

v. 7 kg 80 g = 7.8 kg

Step: 80 g = 0.08 kg \[ 7 + 0.08 = 7.08 \ne 7.8 \] Answer: False (F)

vi. 0.1 + 0.01 + 0.001 = 0.111

Step:

  0.100  
+ 0.010  
+ 0.001  
 -------
  0.111

Answer: True (T)


previous
next


Share the Post:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts​

  • Type casting in Java
    The process of converting the value of one data type to another data type is known as typecasting.
  • Identities
    Step by Step solutions of Test Yourself Concise Mathematics ICSE Class-8 Maths chapter 12- Identities by Selina is provided.

Join Our Newsletter

Name
Email
The form has been submitted successfully!
There has been some error while submitting the form. Please verify all form fields again.

Scroll to Top